1aids1.gif]

درباره  
HIV  و ایدز بیشتر بدانیم
 
عامل ایجاد کننده ایدز ویروسی از خانواده رترو ویروس ها است و و نوع 1 و2 دارد که نوع 1 آن شایعتر است و نوع 2 آن تنها در غرب افریقا دیده میشود
اچ ای وی ویژه انسان است و درون نوع خاصی از گویچه های سفید بدن به نام CD4 که در ایمنی بدن نقش اساسی دارند رشد و زندگی میکند همه ویروسها دارای رشته های ژنتیکی DND,RNA هستند ویروس ایدز جز ویروسهای RND دار است
اچ ای وی از راه خون غشاهای مخاطی بدن مانند غشاهای دستگاه تناسلی ،چشم ،دهان و دستگاه گوارش و جاهایی از پوست که زخمی شده است وارد بدن میشود (اچ ای وی نمیتواند از پوست سالم بگذرد ) بعد از چسبیدن به دیوار لنفوسیت خودش را وارد سلول میکند ،از روی RNA خود DNA میسازد و سپس این DNA را وارد هسته میکند این DNA ممکن است سالها به صورت غیر فعال ودر هسته باقی بماند که در این دوره فرد بی علامت است هنگامی که DNA ویروس فعال شود سلول را وادار میکند تعداد بسیار زیادی ویروس بسازد این کار تا زمانی ادامه پیدا میکند که سلول CD4 پاره شود و ویروسها آزاد شوند ویروسهای ازاد شده دوباره به سلول های CD4 میچسبند و آنها را آلوده و سرانجام نابود میکنند این کار انقدر ادامه پیدا میکند تا سلولهای CD4 بدن به اندازه ای کم شود( کمتر از 200 در میلی متر مکعب) که دستگاه ایمنی بدن دیگر حتی نتواند در برابرضعیف ترین عوامل بیماریزا از بدن محافظت کند.
ایدز میتواند از راه های زیر منتقل شود:
تماس با خون آلوده به اچ ای وی
تزریق خون و فراورده های خونی ،سرنگ آلوده مشترک ،زخمی شدن هنگام مراقبتهای بهداشتی (بریدن غیر عمدی بدن خون با تیغ یا سوزنی که به و.سیله شخصی الوده به اچ ای وی استفاده شده است )
عملهای جراحی ودندانپزشکی غیر بهداشتی خالکوبی ،استفاده از تیغ مشترک والوده به اچ ای وی مثلا در ارایشگاه ها ،تماس غشاهای مخاطی و جاهایی از بدن که زخمی شده اند با خون یا ترشحات بدن فرد آلوده به اچ ای وی
2-تماس جنسی با فرد آلوده به اچ ای وی بدون استفاده از روشهای ایمن
3- انتقال از مادرآلوده به کودک ( در هنگام آبستنی ،زایمان ،شیردهی)
ایدزاز این راه ها منتقل نمیشود:
1-      تماسهای معمولی اجتماعی مانند زندگی در یک خانه با فرد آلوده ،مسافرت باو سایل نقلیه عمومی و شلوغ ،معاشرت معمولی در جامعه ،کار با افراد آلوده در یک محیط،همکلاس بودن با فرد مبتلا و نشستن در کنار آنها،تماس با پوست ،ترشحات اشکی و بزاقی افراد مبتلا به شرطی که پوست شما زخمی نباشد ، دست دادن روبوسی کردن ، همسفره شدن ، استفاده از تلفن ،کتاب ،مجله یا دیگر وسایلی که فرد مبتلا قبلا به آنها دست زده است ،اگر چه ویروس اچ ای وی در بزاق دهان شخص آلوده وجود دارد اما میزان آن کمتر از آن است که بتواند بیماری را منتقل کند
 
2-               زمانی که مایعات حامل ویروس خشک شده باشد خطر انتقال ویروس نزدیک به صفر خواهد بود .
3-               استفاده از مکانهای مشترک مانند توالت ،حمام،استخر شنا ،آبخوری ،دستشویی
4-               قرار گرفتن در معرض عطسه و سرفه فرد مبتلا
5-               گزش حشرات مانند پشه یا ساسی که فرد مبتلا را هم نیش زده باشد
علائم ایدز:
وقتی که فرد به اچ ای وی آلوده شود پس از دوره نهفتگی دچار بیماری شبیه سرماخورگی میشود که با تب ،گلودرد ،سردرد ،عرق کردن ،بزرگ شدن غده های لنفی ،درد ماهیچه ها و مفاصل و گاهی دانه ها و لکه های قرمز پوستی همراه است این بیماری اولیه خودبخود بهبود پیدا میکند ودر نتیجه فرد متوجه عفونت خود به اچ ای وی نمیشود
حتی گاهی ممکن است بدن فرد پس از آلوده شدن هیچ علامتی نشان ندهد سپس طی دوره طولانی چند ساله ای که ممکن است تا 15 سال هم طول بکشد فرد به ظاهر سالم و بدون علامت است اما ویروس آرام و آرام با نابود کردن سلولهای CD4 دستگاه ایمنی فرد را از کار می اندازد در این مرحله بیماران مبتلا به اچ ای وی در مقابل آنچه به عفونتهای فرصت طلب معروف است اسیب پذیرند عامل این گونه عفونتها باکتریهای شایع قارچها و انگلهایی هستند که بدن سالم قادر به مبارزه با آنهاست اما اینها میتوانند در کسانی مانند بیماران مبتلا به ایدز که سیستم دفاعی بدنشان آسیب دیده است ایجاد بیماری کنند و حتی آنها را از پای در آورند اینجاست که علامتهای بیماری پیدا میشود.
علایم و نشانه های بیماری در این مرحله عبارتند از : تب طولانی مدت،از دست دادن بیش از 10% وزن بدن در مدت 1 ماه اسهال طولانی مدت(بیش از 1 ماه ) احساس خستگی شدید برای مدت طولانی ،عرق شبانه فراوان ،سرفه مداوم و طولانی مدن ،دانه ها و لگه های پوستی خارش دار ،برفک دهان وگلو ،زخمهای دهانی ،تبخال ،مشکلات عصبی و تورم غده های لنفی ،البته این علامتها ممکن است در بیماریهای دیگر نیز وجود داشته باشد و تنها دلیل وجود آنها نمیتوان فکر کرد که فرد مبتلا به ایدز است
اما چطور میتواند فهمید که فردی دچار ایدز شده است ؟
این کار با آزمایش ساده خون امکان پذیر است این آزمایش بسیار حساس و نتیجه منفی آن تقریبا به صورت قطعی میتواند خیال فرد را راحت کند اگر نتیجه این ازمایش مثبت باشد خود آزمایشگاه دوباره آزمایش اختصاصی تری را هم انجام میدهد تا مطمئن شود که نتیجه درست است.
 مخاطبان را تشویق کنید تا در صورت نگرانی ،برای انجام ازمایش محرمانه  اچ ای وی ومشاور به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری مراجعه کنند.
ادرس: مرودشت انتهای خ 22 بهمن مرکز بهداشت شهرستان مرودشت مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری (vct)
تلفن 3312010و3312024
 
 
 
 
 

1iloaidsribon.jpg]


سوالات رایج در زمینه ایدز:


ایدز با عفونت اچ ای وی چه تفاوتی دارد؟
افرادی ممکن است به اچ ای وی مبتلا باشند بدون اینکه وارد مرحله ای از عفونت که به ان ایدز میگویند شده باشند. اما بر عکس هر کس که به بیماری ایدز مبتلا باشد حتما به عفونت اچ ای وی دچار است.اچ ای وی قدرت دفاعی بدن را کم میکند به طوری که فرد به انواع عفونتها و سرطانها مبتلا میشود.در مرحله پیشرفته اچ ای وی افراد ممکن است به عفونتهای متفاوتی که به عنوان بیماریهای مرتبت با ایدز شناخته شده اند مبتلا شوند.

اچ ای وی از چه راه هایی منتقل میشود؟


از راه آمیزش ناایمن یا به عبارتی تماس جنسی با فرد مبتلا بدون استفاده از کاندوم.
با استفاده ار سرنگ و سوزن آلوده به ویروس جهت تزریق
از راه انتقال خون و فراورده های خونی حاوی ویروس
از مادر مبتلا به نوزاد طی حاملگی،زایمان و شیردهیچه عواملی خطر ابتلا به عفونت اچ ای وی را بیشتر میکند ؟
تعدد شرکای جنسی و دفعات تماس جنسی حفاظت نشده( بدون استفاده از کاندوم )
وجود یک بیماری آمیزشی درمان نشده (با علائمی مانند زخم ،ترشح و یا سوزش دستگاه تناسلی)در یکی از دو طرف رابطه جنسی
ایجاد زخم،خراشیدگی و خونریزی در جریان تماس جنسی
استفاده از موادی مثل هروئین ،الکل،اکستاسی(قرص x) ،شیشه و...که قدرت تصمیم گیری فرد را برای انتخاب رفتار های سالم مختل میکنداچ ای وی از چه راه هایی منتقل نمیشود؟
هیچکس از طریق معاشرت اجتماعی در خطر انتقال اچ ای وی نیست . اچ ای وی ویروسی نیست که به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود و یا بیرون از بدن به مدت زیادی زنده بماند بنابراین نمی تواند از راه ارتباط عادی روزانه افراد حتی با فرد بیمار در منزل ،محل کار و در اجتماع انتقال یابد .اچ ای وی از هیچکدام از این راهها منتقل نمیشود :
دست دادن
بغل کردن و در آغوش گرفتن
روبوسی
عطسه و سرفه
استفاده از توالت و حمام مشترک
استفاده از ظروف غذاخوری مشترک
استفاده از استخر عمومی
نیش حشرات

چگونه خود را در برابر ابتلا به اچ ای وی محافظت کنیم؟


از روابط جنسی ناایمن یعنی تماس جنسی بدون استفاده از کاندوم پرهیز کنیم و در صورت ابتلا همسر یا شریک جنسی حتما از کاندوم استفاده کنیم .
به همسر خود وفادار بمانیم ،تعهد متقابل داشته باشیم ،و از روابط جنسی خارج از چار چوب خانواده پرهیز کنیم.
از مصرف مواد مخدر یا محرک پرهیز کنیم.
از وسایل تیز و برنده مثل تیغ اصلاح ،سوزن خالکوبی و وسایل تزریق...به صورت مشترک استفاده نکنیم.
آن دسته از مصرف کنندگان مواد که هنوز موفق به درمان نشده اند برای پیشگیری از ابتلا به اچ ای وی بهتر است از مصرف مواد تزریقی خودداری کرده یا در صورت تزریق از وسائل تزریق استریل استفاده کرده و از وسایل سایر افراد استفاده نکنند. باید توجه داشت که منظور از وسایل تزریق حتی ظرفی است که در آن مواد را آماده میکنند .
ابتلا به اچ ای وی چگونه آشکار میشود؟


از ظاهر فرد نمیتوان فهمید که آیا او به اچ ای وی مبتلا است یا خیر . تنها راه مطمئن برای تشخیص، آزمایش اچ ای وی است . نمونه خون میتواند وجود ویروس را معلوم کند.


ابتلا به ایدز چگونه تشخیص داده میشود؟

تشخیص ابتلا به ایدز بر پایه آشکار شدن یک یا تعداد بیشتری از عفونتهای زیر در فرد اچ ای وی مثبت امکان پذیر است .این عفونت ها از قبیل ذات الریه،همچنین بعضی عفونتهای انگلی ،ویروسی و قار چی در ریه ،مغز ،چشم و دیگر اعضا و برخی انواع سرطان است که به طور معمول در افراد دارای سیستم ایمنی سالم منجر به بیمار ی نمیشود . زمانی که بنابر تشخیص پزشک فرد به این عفونتهای فرصت طلب دچار شود وارد مرحله پیشرفته یا ایدز شده است .


چقدر طول میکشد تا اچ ای وی منجر به ایدز شود ؟این مدت زمان در افراد مختلف متفاوت است و تا حد زیادی به امکان دسترسی به در مان بستگی دارد اما به طور کلی این مدت زمان برای اکثر افراد 8 تا 10 سال است . افراد مبتلا میتوانند با انجام اقدامات درمانی و حمایتی مناسب و در پیش گرفتن شیوه زندگی سالم طول عمری تقریبا مشابه با متوسط طول عمر جامعه خود داشته باشند.

رابطه میان اچ ای وی و سل چیست ؟

اچ ای وی سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند و احتمال مبتلا شدن به سل را افزایش میدهد . براورد میشود که یک سوم تمام کسانی که در سراسر جهان با اچ ای وی زندگی میکنند به سل هم مبتلا باشند و سل یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در بین مبتلایان به اچ ای وی است . با این همه هنوز در ایران ابتلا به سل ارتباطی به اچ ای وی ندارد .رابطه میان اچ ای وی و عفونتهای آمیزشی چیست؟

کسانی که دچار عفونتهای آمیزشی هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به اچ ای وی هستند .به طور مثال عفونتهای ناحیه تناسلی راه ورودی برای اچ ای و ی محسوب میشود .
این بیماری سلامت مخاط ناحیه تناسلی ،یعنی لایه پوششی آن را مختل ساخته و در نتیجه آن را شکننده میکند که به افزایش احتمال عبور ویروس از سد مخاطی منجر میشود .از طرفی عفونت باعث تجمع گلبولهای سفید در منطقه تناسلی میشود که عملا محیط مناسبی را برای جایگزینی ویروس فراهم میاورد. همچنین افراد اچ ای وی مثبت ،بیش از دیگران مستعد بیماریهای آمیزشی هستند چون سیستم ایمنی بدن انها آسیب دیده و برای مقابله با عفونتها کم توان تر است .

اگر نگران ابتلا به اچ ای وی هستیم چه باید بکنیم ؟ا

اگر از ابتلا خود یا همسر خود به اچ ای وی نگران هستیم میتوانیم به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری مراجعه کنیم . در این مراکز علاوه بر آموزش مشاوره و ارائه وسایل پیشگیری،آزمایش اچ ای وی به صورت رایگان انجام و نتیجه آن چه مثبت و چه منفی در رازداری کامل به صورت محرمانه به خود فرد اطلاع داده میشود و اقدامات مشاوره ای لازم برای پیگیریهای بعدی انجام میشود .مبتلایان در صورت تمایل تحت مراقبت و درمان قرار میگیرد .همچنین مشاور میتواند به جلب همکاری همسر کمک کند .این همکاری در پیشگیر ی از انتقال ویروس نقش موثری دارد .

نشانی مرکز مشاوره بیماریهای رفتار ی: مرودشت انتهای خ 22 بهمن مرکز بهداشت شهرستان مرودشت مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری (vct) . تلفن 3312010 3312024

چرا باید با افراد اچ ای وی مثبت رفتاری همانند دیگران داشته باشیم ؟
اچ ای و ی از طریق تماسهای معمولی مانند دست دادن ،در اغوش کشیدن و روبوسی کردن منتقل نمیشود .مبتلایان و بیماران نیاز به همدلی ما و کل جامعه دارند . آنچه ما را در معرض خطر قرار میدهد رفتار های پر خطر ماست نه زندگی در کنار افراد مبتلا و بیمار .
واکسن اچ ای وی آموزش و اطلاع رسانی است.


شما نیز با آگاه سازی در عموم مردم درباره اچ ای وی ،در پاسخ به همه گیری سهیم باشید.


پاسخ به پرسشهای متداول در مورد اچ ای وی و ایدز
اچ ای وی (HIV) چیست؟

اچ ای وی(HIV) از حروف اول کلمات (Human immumodeficiency virus) گرفته شده است.معنای فارسی این کلمات(ویروس نقص ایمنی انسانی)است.این ویروس سلولهای خاصی را که از بدن در مقابل بیماریها دفاع می کنند نابود می کند.وقتی که سیستم بدن توسط اچ ای وی ضعیف میشود,فرد دچار انواع سرطانها وعفونتهامیشود.اچ ای وی ویروسی است که باعث ایجاد ایدز میشود.


آیا برای پیش گیری از اچ ای وی واکسن وجود دارد؟

خیر. موسسات تحقیقاتی متعددی در جهان در زمینه تولید واکسن اچ ای وی متعددی در جهان در زمینه تولید واکسن اچ ای وی کار می کنند.متاسفانه به نظر میرسد تا به دست اوردن موفقیت در زمینه تولید واکسن هنوز راه درازی در پیش است.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1389-10-2 10:46        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ