مهم ترین راهکارهای مقابله با استرس را بشناسیم

استرس(Stress) به معنای فشار و در اصطلاح به معنای فشار روانی است که می توان آن را احساس تنش درونی در اثر یک عامل فشار بیرونی یا درونی تعریف کرد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت شیراز، هرگاه فشاری بر شخصی وارد شود، واکنشی در او ایجاد می شود که می تواند علائم جسمی، روانی یا اجتماعی داشته باشد. به این واکنش غیراختصاصی «استرس» می گویند.

در بسیاری از موارد استرس ها مفید و باعث افزایش کارایی جسم و روان و در نتیجه باعث هشیارانه تر عمل کردن و دستیابی به پاسخ سوالات یا رسیدن به اهداف می شود که به این استرس «خوشایند» یا «مثبت» می گویند. اما میزان بالای استرس عواقب متعددی از جمله کاهش کارایی، تنش درونی، غمگینی، اضطراب، افسردگی، اختلالات جسمی-روانی، اختلالات خواب، فراموشی و کاهش مقاومت بدن و ابتلا به عفونت های مکرر و سردرد به همراه دارد که منجر به استرس «ناخوشایند» یا «منفی» می شود.

عوامل ایجاد کننده استرس

عوامل بیرونی: به میزان فشار بیرونی مربوط است که تحمل می کنیم. از جمله کشمکش با خانواده و دوستان، آب و هوا، سر و صدا، ترافیک، مرگ یکی از والدین، اعضای خانواده یا دوستان نزدیک، جدایی والدین، بیماری، سطح تحصیلات والدین، درآمد خانوده، محیط مدرسه و موارد مشابه.

عوامل درونی: این عوامل سخت تر قابل شناسایی هستند و در برگیرنده خواسته ها، احساسات و نگرش های ما هستند که شامل مواردی نظیر تمایل به داشتن عملکرد عالی در شغل، شاد کردن دیگران، کمال طلبی، احساس حسادت و خشم می شود.

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟

مردم به شیوه های مختلف در برابر استرس واکنش نشان می دهند، این واکنش به استرس «مقابله» نامیده می شود. مقابله تلاش هایی است که فرد برای کنترل و اداره توقعات محیطی و درونی و تعارضات موجود بین آنها انجام می دهد.

روش های صحیح کنترل استرس

یکی از راه های اصلی مقابله با استرس، تلاش هایی است که معطوف به برطرف کردن مشکل یا مسئله استرس آور یا کاهش آنهاست که به آن «مقابله های مسئله مدار» گفته می شود.

مقابله های مسئله مدار مثل فکر کردن در مورد مشکل، جستجوی اطلاعات، استفاده از مهارت حل مسئله، آموزش رفتار جرات مند، برنامه ریزی، مدیریت زمان، مقابله با افکار غیرمنطقی و جایگزینی تفکر مثبت به جای تفکر منفی، مراجعه به روانشناس و متخصص.

یکی دیگر از راه های کنترل استرس «مقابله های هیجان مدار» است. کوشش های معطوف به کاهش احساسات و هیجان های منفی ناشی از موقعیت استرس آور که هدف آنها آرام ساختن خود و رهایی از آشفتگی و پریشانی ناشی از واقعه استرس آور است.

مقابله های هیجان مدار مثل گوش دادن به نواهای آرامش بخش و نشاط آور، ورزش کردن، تفریح، مسافرت، دعا و عبادت و فعالیت های معنوی، خواب آرام، تغذیه مناسب، حمایت اطرافیان، ایجاد ارتباط با دیگران و جلب حمایت های اجتماعی، تکنیک های آرام سازی(ریلکسیشن)/101

«ملیحه مکی آبادی»، کارشناس گروه ارتقای سلامت دانشکده بهداشت شیراز

پایان خبر

تاریخ به روزرسانی:
1399/01/27
تعداد بازدید:
375
Powered by DorsaPortal