درباره ما

معرفی شهرستان مرودشت

 اطلاعات کلی :
نام رسمی : مرودشت
کشور : ایران
استان : فارس
شهرستان : مرودشت
بخش : مرکزی
نام محلی : مرودشت
موقیعت: شمال استان فارس
وسعت: 25 کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا: 1542 متر
وسعت کل شهرستان: 4000 کیلومتر
تعداد بخش ها: 4 بخش : مرکزی ، سیدان ، کامفیروز و درودزن
دهستان: 14 عدد بالغ بر 350000 نفر جمعیت
مردم :
جمعیت : 135000 نفر
رشد جمعیت : 1 درصد
زبان گفتاری : فارسی
مذهب : شیعه
آب‌وهوا :
نوع : معتدل و اقلیم مناسب
روزهای یخبندان سالانه : 5 روز
اطلاعات شهری :
پیش شماره تلفنی : 071
وب‌گاه : http://marvdashtonline.ir
مَرودَشت یکی از شهرهای ایران است که در استان فارس قرار گرفته‌است. این شهر در 45 کیلومتری شمال شیراز واقع شده و آب و هوای آن کوهستانی و معتدل است. شهر «مرو دشت» مرکز شهرستان مرودشت است. جمعیت آن بر طبق سرشماری سال 1385، برابر با 124٫350 نفر است .
این شهر یکی از مراکز تولید محصولات کشاورزی ایران است. چنانکه برنج مرغوب کامفیروز ، انار سیدان ، گردوی دشتک ، چغندر و ذرت از این جمله‌است. مرودشت بیش از یک دهه مقام اول تولید گندم ایران را به خود اختصاص داده‌ا ست.
از جمله دیدنی‌های این شهر می‌ توان به تخت جمشید ، نقش رستم و نقش رجب اشاره کرد. کاوش‌های علمی تاریخی نشانگر آن است که هزاران سال پیش از آنکه داریوش تپه سنگی را بر دامان کوه رحمت برای احداث کاخ‌های خود انتخاب کند، اقوام متمدن در دشت وسیع مرودشت می‌ز یسته‌اند.
ویرانه‌های شهر باستانی استخر و تخت جمشید بخشی از تاریخ این شهر را به نمایش می‌گذارند.از جمله مناطق دیدنی آن می‌توان به بهشت گمشده، ابشار دشتک، تیر باغ و تنگ خشک اشاره نمود. رود کُر پرآب ترین روخانه زیرحوضه دریاچه بختگان از جنوب مرودشت می‌گذرد.
اطلاعات توریستی مرودشت
شهر مرودشت با وسعت 25 کیلومتر مربع با جمعیتی بالغ بر 135000 نفر در 47 کیلومتری شمال شرقی شیراز بر سر بزرگراه شیراز- تهران قرار دارد ارتفاع آن از سطح دریا 1542 متر می باشد و بعد از شیراز پرجمعیت ترین شهر استان فارس محسوب مسحوب می شود.مرودشت از نظر آب و هوایی جزء اقلیم خشک و یا مدیترانه ای گرم و خشک محسوب می شودو حداقل درجه حرارت 5/9- و حداکثر 5/42+ می باشد.وسعت شهرستان مرودشت 4/4737کیلو متر است و از 4 بخش ، مرکزی ، سیدان ، کامفیروز و درود زن تشکیل شده است و دارای 16 دهستان است که جمعیتی برابر 350000 هزار نفر را در خود جای داده است . مرودشت با شهرستان های خرم بیدو اقلید از شمال ،سپیدان از غرب ، شیراز از جنوب و بوانات و ارسنجان ازشرق همجوار است .پاسارگاد و تخت جمشید دراین شهرستان واقع اند . پاسارگاد دردشت مرغاب درنود کیومتری شمال شیراز واقع شده است .این دشت نسبتا کوچک با بیست و پنج کیلومتر طول و دوازده کلیومتر عرض ،هزار و نهصد متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین از شمالی ترین و مرتفع ترین دشت های فارس به شمار می رود .
تاریخچه:
مرودشت نام جلگه وسیعی بوده که قبل از احداث این شهر به ان اطلاق می گردیده است ،بافت کنونی شهر مرودشت عمری بطول یک نسل بیشتر ندارد واز سال 1314 که کارخانه قند تاسیس گردیده رفته رفته برجمعیت و ابادانی ان افزوده شده ، اما نبایدفراموش کرد که این دشت عمری بطول عمر تاریخ شناخته شده ایران دارد و بارها شاهد دگرگونی ها و لشکر کشیها و زدو خوردها و پیروزیها و شکست ها ی بسیاری بوده ،بر اساس بررسی های انجام شده پیشینه تاریخی این دیار به هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح می رسد ونشان میدهد از ماقبل از تاریخ تا کنون مسکونی بوده است.
موقعیت صنعتی :
شهرستان مرودشت علاوه براستعدادهای توریستی ،مذهبی ،کشاورزی و دامداری یکی از قطبهای مهم صنعتی کشور محسوب می شود که اهم کارخانجات حومه شهر عبارتند از
• 1. کارخانه قند
• 2. مجتمع پتروشیمی
• 3. کارخانه ارد دادلی (تینا)
• 4. کارخانه پارس سرنگ و …
موقعیت کشاورزی شهرستان :
مرودشت از استعداد و ظرفیت بالقوه ای برخوردار است و از نظر تولید محصولات استراتژی و عمده از قبیل (گندم ، جو ،برنج ،چغندر،ذرت ) بالاترین عملکردرادر بین شهرستانهای استان فارس حائز می باشد و از نظر تولید محصولات مقام اول استان را به خود اختصاص داده است .
بناهای تاریخی
الف -اثار ماقبل ازتاریخ :
دراراضی وسیع مرودشت تپه های ماقبل تاریخی زیادی وجوددارد که دربعضی از انها کاوش یا گمانه زنی هایی بعمل امده است از قدیمی ترین تپه های ماقبل تاریخ مرودشت تپه تل سبز درجنوب و تپه های جری و باکون را که در12 کیلومتری تخت جمشید بین سه روستای تاج اباد ،عزاباد و خیراباد قرار گرفته اند را می توان نام برد که از انها مشکوفاتی به دست امده است .
ب - آثار تاریخی شهرستان مرودشت :
تخت جمشید :
کاخ با شکوهی بردامنه کوه رحمت قرار گرفته که بنای این بین سالهای 512 تا 514 قبل از میلاد به فرمان داریوش بزرگ کار گزارده شده و شاهان دیگر نیز هرکدام مجموعه ای بران افزوده اند مجموعه تخت جمشیید شامل کاخهای دروازه ملل ، کاخ اپادانا ، کاخ شوری و کاخ صد ستون و همچنین کاخهای اختصاصی تچر و کاخ مشکوی بانوان بوده است که سرانجام پس از شکست داریوش سوم درسال 331 پیش ازمیلاد توسط اسکندر مقدونی به اتش کشیده شد.
تخت جمشید نه تنها یک پایتخت سیاسی و اقتصادی و نظامی ،بلکه سکونتگاه تشریفاتی پادشاهان هم بشمار می امد . نام اصلی این مجموعه درکتیبه های تخت جمشید پارسه است .یونانیان اینجا را پرسه پولیس می نامیدند.می نامیدند . تخت جمشید گل سرسبد و نتیجه درخشان هنرها و زیر دستی های مردمانی است که با فرهنگ های قدیمی و گوناگون ،اجزاء فرهنگی و هنری خود را در اختیار معماران ایران گذاردند . وسعت کل صفه تخت جمشید که کاخ ها دران واقع شده است صد و بیست و پنج هزار متر مربع بوده و درحدود هشت تا هیجده متر از سطح دشت بالاتر است .
تنگ بلاغی:
این دره خوش اب هوا و خرم درجنوب پاسارگاد واقع است .بررسی های اخیر نشان می دهد که اثار فراوانی از دوره های مختلف فرهنگی دران یافت می شود .استقرارهای این دره عموماً از نوع فصلی بوده است .
نکته جالب درمورد تنگ بلاغی این که راه ارتباطی بین پاسارگاد تخت جمشید از این تنگ می گذشته است .اثار شاهراه باستان حیرت انگیری که درکوه کنده شده از هر نطر جالب توجه است .عرض این شاهراه به طور متوسط دومتر بوده و ارتفاع ان دربرخی از نقاط تا دوازده متر می رسد .این مسیر کنده شده درکوه به دختر بر موسوم می باشد .
پاسارگاد :
کورش بزرگ به سال پانصد و پنجاه قبل از میلاد دولت ایرانی هخامنشی رابنیان نهاد پاسارگاد را که درقلب پارس بود به عنوان اولین پایتخت عنوان اولین پایتخت خودبرگزید . اومجموعه ای از کاخ های شاهی درمیان باغ های خرم پاسارگاد طراحی و بنا کرد که مشتمل بود بر کاخ دروازه (انسان بالدار )، کاخ بارعام ،کاخ ،کاخ اختصاصی و بنای معروف به تخت سلیمان و دو تک بنا . علاوه بر بناهای فوق طراحی باغ و ابنماهای سنگی داخل ان نیز درهمان زمان انجام گرفته است . با درگذشت کورش درجنگ با ایرانیان شمال شرقی کالبد وی به پاسارگاداورده و درارامگاهی ساده ولی بسیار چشمگیری که خود ساخته بود نهاده شد .درزمان کمبوجیه پسر و جانشین کورش پاسارگاد اعتبار خد راحفظ کرد و بنای سنگی چهار گوشی که شبیه کعبه زردشت درنقش رستم است به این مجموعه اضافه شد. این بنا که بعدها زندان سلیمان نام گرفت احتمالا مقبره کمبوجیه می باشد . اکنون تنها یک دیوار بلند از این بنا باقی مانده است .
مجموعه پاسارگاد از جنوب به شمال به شرح زیر می باشد :
• 1. ارمگاه کورش
• 2. کاخ بارعام
• 3. کاخ دروازه انسان بالدار
• 4. کاخ اختصاصی
• 5. برج سنگی (زندان سلیمان
• 6. تل تخت مادر سلیمان
نقش رستم :
در5 کیلومتری تخت جمشید واقع شده و ظریف ترین و پرکارترین آثار حجازی هخامنشیان را درخود جای داده است وشامل آثار زیر است :
• 1. کعبه زرتشت
• 2. مراسم تاجگذاری اردشیر ساسانی
• 3. نقش بهرام دوم
• 4. صحنه نبرد یکی ا زپاشاهان ساسانی با دشمنان
• 5. نقش برجسته شاهپور اول و والدین امپراطور روم
• 6. جنگ بهرام پنجم با هیاطله
• 7. مراسم تاجگذاری نرسی
• 8. مقبره چند تن از شاهان هخامنشی .
علاوه بر اینها درنقش رستم دو آتشدان وجود دارد که درموقع انجام مراسم مذهبی از ان استفاده شده است .
نقش رجب :
درسه کیلومتری شمال تخت جمشید طرف راست جاده ای که بسوی اصفهان میرود و فضای کوچک عقب رفتگی درکوهستان وجود دارد که نقوشی از اردشیر بابکان و شاهپور اول بر ان حجاری شده و شامل سه نقش برجسته منحصر به فرداست .
تخت گوهر یا (تخت رستم ):
بقایای یک ساختمان سنگی مجلل درجنوب کعبه زرتشت و درکنار رودخانه پلوار به چشم می اید که از حیث عظمت و طرز ساختمان همچون «ارامگاه کورش بزرگ » است .
شهرباستانی استخر :
بزرگترین و مشهورترین شهر باستانی ایران است ویرانه های ان در7 کیلومتری شمال تخت جمشید سمت چپ جاده مرودشت اصفهان قرار داردنام محلی استخر تخت کاووس است که تصور می روددرگذشته تخت کاووس بوده باشد .
ج)آثار دوره اسلامی
پل خان :
درانتهای جنوب غربی مرودشت ودرمحل باریکی که رودکر از دامنه کوهستان می گذرد پل عظیمی به نام پل خان وجودداردکه دراوایل قرن یازدهم هجری بنا شده است این پل که توسط امام قلی خان فرزند (اله وردیخان )والی فارس بنا شده است روزگاری دراز با استحکام خودپل ارتباطی جاده شیراز مرودشت بوده است .
بندامیر :
درجانب جنوب شرقی مرودشت و درمسیر رودکردرنیمه قدیمی ترین تپه های ماقبل تاریخ اول قرن چهارم هجری به دستور عصد الدوله دیلمی سدی بنا شده است که از سه قسمت آبریز دیواره های حفاظتی و پل روی سد ساخته شده است .
کاروان سرای شاه عباسی :
این کاروان سرا با معماری شگفت انگیز و با شکوه دروستای قوام اباد از توابع شهرستان مرودشت قرار دارد .
تفریح گاه ها و اماکن دیدنی :
تنگ بستانک (بهشت گمشده ):
درشمال غربی استان فارس و درفاصله 90 کیلومتری جنوب غربی شهرستان مرودشت درمنطقه کامفیروز واقع شده است بهشت گمشده دارای چشمه ها ،رودخانه ها ،ابشارها و استخرهای طبیعی و عمیق بسیار است و علاوه بر زیبایی از اب وهوای بسیار متنوع و فرح انگیر برخوردار است .
چشمه ابوالمهدی :
درفاصله 40 کیلومتری شمال شرقی مرودشت واقع شده است این تفرجگاه به صورت پارک تفریحی و زیبایی جذابیت بسیار دارد .
تیره باغ:
این مکان از مناطق بسیار دیدنی است و درفاصله 70 کیلومتر ی غرب شهر مرودشت واقع شده است و دارای درختان انبوه و رودخانه های متعدداست.
باغ بدره :
این تفرجگاه نیز یکی از دیدنیهای زیبای شهرستان مرودشت دربخش سیدان است .
زیارتگاه ها و اماکن مذهبی
شهرستان مرودشت دارای اماکن مذهبی و زیارتگاههای متعدد است که هر یک مورد توجه خاص و احترام شایان مردم منطقه می باشند که عبارتند از :
1. بقعه متبرکه حضرت ایوب نبی
2. امامزاده سلطان ولایت
3. امامزاده عبداله
4. امامزاده عقیل
5. امام زاده ابراهیم
6. سلطان محمد
7. امام زاده شاه غیب
8. امام زاده بی بی دختران و دیگر بقاءمتبرکه
صنایع دستی و معادن:
شهرستان مرودشت از نظر صنایع غنی و پیشرفته است و معادن متعدد سنگ اهک ، سنگ لاشه و سنگ مرمر و … . ونیز کارخانجات مختلف بررونق ان افزوده است و ان رادر شمار دومین شهر صنعتی استان دراورده است صنایع دستی شهرستان مرودشت نیز قالی و گلیم بافی است و رونق فراوان دارد همه ساله در استانه نوروز شهرستان اساطیری مرودشت میزبان امواج خروشان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

درمانگاه و داروخانه های شبانه روزی:
أ‌. درمانگاه شبانه روزی حافظ – خیابان انقلاب – کوچه منتظر المهدی (سوپر گوشت )
ب‌. درمانگاه شبانه روزی – امام علی (ع) خیابان انقلاب کوی میرزاخانی 
ت‌. درمانگاه شبانه روزی تخت جمشید خیابان انقلاب روبروی کلانتری شماره 11
ث‌. دراوخانه شبانه روزی ولیعصر (عج) خیابان انقلاب روبروی بیست متری شهید صدوقی تلفن
ج‌. داروخانه شبانه روزی دکتر ممتحن – خیابان انقلاب ابتدای خیابان 17 شهریور تلفن


شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مرودشت دارای یک بیمارستان(شهیدمطهرِی)350تخت خوابی می باشد.شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مرودشت ازسال 1358بصورت مستقل تاسیس وفعالیت خودرا دراموربهداشت ودرمان باتعداد 300نفرپرسنل شروع نمود ودرحال حاضربا انتزاع چندین مرکزوخانه بهداشت وپیوستن آنها به شهرستانهای تازه تاسیس (ارسنجان،خرمبید،پاسارگادوبخش زرقان)24مرکزبهداشتی درمانی،110خانه بهداشت و1100نفر پرسنل را درپوشش خود دارددرساختمان ستادشبکه رئیس شبکه،رئیس امورعمومی،مدیریت غذا ودارو،حراست،نظارت بردرمان،کارگزینی،امورمالی،واحدحقوقی،عمران،تدارکات ،روابط  عمومی،پایگاه مقاومت حضرت امیرالمومنین(ع)شبکه ودبیرخانه مستقروفعالیت دارندچارت سازمانی بیمارستان شهیدمطهری 285ردیف وستادشبکه ومرکزبهداشت 680ردیف مصوب دارد.

 
تاریخ به روز رسانی:
1399/01/20
تعداد بازدید:
223
Powered by DorsaPortal