رازهای نشاط و معنویت در زندگی / توصیه هایی برای شاد زیستن

هرکس ممکن است برداشت خاصی از مفهوم نشاط داشته باشد و برای فراهم سازی مقدمات آن تلاش کند، اما تعریفی که با رویکرد دینی از نشاط سازگاری داشته باشد، این است که فرد در زندگی خود احساس رضایت و سعادتمندی داشته و از سلامت روانی برخوردار باشد.

 

عمده ترین عواملی که نشاط انسان را در زندگی از او سلب می کند و موجب اضطراب، افسردگی و انواع اختلال های روانی در فرد می شود، افتادن در دام غرایز، احساس پوچی، بی معنایی و درماندگی در برابر حوادث و بحران های زندگی است؛ بنابراین نشاط خود را در زندگی باید در مسایلی جستجو کنیم که بتواند این عوامل بحران زا را کنترل کند.

توصیه هایی برای شاد زیستن

با یاد خدا به زندگی نشاط بدهید: تبین روانشناختی این مساله آن است که یاد و ذکر خدا، فرد را از امیال و تکانش هایی که برای او استرس و فشار روانی ایجاد می کند، باز می دارد و سبب می شود که در برابر مشکلات از هدف اصلی خود باز نمانده و خود را در مسیر رشد و تکامل معنوی احساس کند و از زندگی لذت ببرد.

توکل به خدا: توکل به خدا، زیربنای یک زندگی شادمانه و توام با احساس سعادت و خوشبختی است. انسانی که به خدا توکل می کند با قدرت تمام در برابر مشکلات می ایستد و هرگز احساس شکست و نگرانی نمی کند.

توسل به معصومان(ع) و اولیای خدا: یکی دیگر از عوامل دستیابی به نشاط بیشتر در زندگی، توسل به معصومان(ع) و اولیای خداست.

به ارزش ها پایبند باشیم: پایبندی به ارزش ها و اعتقادات ثابت و تعریف شده به موفقیت انسان در زندگی کمک کرده و شادمانگی را پایدار می کند.

رضایت همیشگی از زندگی: رضایت از زندگی، یکی از عوامل شادمانه زیستن است. افرادی هستند که دارای موفقیت، ثروت و امکانات زیادی هستند، اما همواره از زندگی ناله می کنند؛ این افراد احساس شادمانگی نمی کنند، زیرا شادمانگی انسان، وابسته به داشتن ها و یا نداشتن ها نیست، بلکه تنها وابسته به رضایت یا عدم رضایت از روند زندگی است.

پس به جای اینکه از اتفاقات زندگی شکایت کنیم، تلاش کنیم با استفاده از قلب و عقل خود به زیبایی زندگی کرده و قوانین هستی را رعایت کنیم.

ناملایمات زندگی نمک یک زندگی مطلوب و شاد است و انسان عاقل از این سختی ها هم برای شیرین و شادمانه کردن زندگی استفاده می کند.

امید و تصویری زیبا ار آینده داشته باشید: اگر انسان بتواند تصویرهای ذهنی خود را مدیریت کند و به جای تصویر در هم و برهم و آشفته و منفی، تصاویری زیبا از آینده بسازد، احساسی شادمانه پیدا می کند.

امید، زیباترین ویژگی یک خیال است؛ اگر می خواهیم از زندگی لذت ببریم، باید با امید زندگی کنیم.

هدفمند بودن در زندگی: هدفمندی نه تنها موفقیت انسان را تضمین می کند، بلکه موجب شادکامی انسان نیز می شود.

خوشبختی خود را باور کنید: بزرگترین مشکل انسان های بی نشاط و افسرده و ناراضی این است که نه خودشان را باور کرده اند و نه خوشبختی و شاد زیستن خود را، زیرا انسانی که خود را باور کند، می تواند شاد زندگی کند.

به یاد داشته باشیم که در معادله زندگی، گذشته با آینده برابر نیست.

ما برای تنبیه شدن به دنیا نیامده ایم، برای درس گرفتن آمده ایم.

اگر در جستجوی خوشبختی و معنای زندگی هستیم، تمام توجه خود را به لحظه اکنون معطوف کنیم و به یاد داشته باشیم که بهترین جا برای آغاز یک زندگی جدید، همین جایی است که اکنون هستیم./103

«مریم منصوری»، کارشناس ارشد روان شناسی مرکز آموزشی درمانی خلیلی

پایان خبر

تاریخ به روزرسانی:
1399/01/27
تعداد بازدید:
365
Powered by DorsaPortal